Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Dość ekspertów, czyli refleksja o uniwersalności niektórych twierdzeń - Niecodziennik - Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Niecodziennik / Wpis

O problemach


Dość ekspertów, czyli refleksja o uniwersalności niektórych twierdzeń

Sylwester Wojnowski


Dodano: 2023-11-21 15:46:14

Pewne twierdzenia charakteryzują się zadziwiającą uniwersalnością, dzięki której potrafią powrócić w zupełnie odmiennym kontekście od tego, w którym zostały użyte pierwsze raz.

Czasem świadomie, a czasem przez zupełny przypadek, ktoś kto, choćby z racji zajmowanej pozycji na szczytach władzy i związanego z tym posłuchu w mediach, powie coś, co jak melodia, której po usłyszeniu nie można pozbyć się z głowy, przykleja się, a następnie przewija w różnych kontekstach przez wiele dni, tygodni, miesięcy lub nawet lat. Weźmy na przykład słowa, które podczas jednego z wywiadów w 2017 roku wypowiedział prawicowy dziennikarz, a od kilku lat polityk zasiadająca na różnych stanowiskach w brytyjskim rządzie, Michael Gove. W wolnym tłumaczeniu, jeden z główych ewangelistów Brexitu, słysząc wiele negatywnych prognoz o przyszłości Wielkiej Brytanii poza Unią Europejską, podirytowanym nimi, powiedział że ludzie w jego kraj mają dość ekspertów pochodzących z organizacji, które twierdzą, że wiedzą co jest najlepsze dla Wielkiej Brytanii, a mimo to ich progrnozny raz za razem okazują się błędne.

Referendum o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które odbyło się w 2016 roku było poprzedzone krańcowo spolaryzowaną debatą przedwyborczą. Obóz polityków, ekonomistów i organizacji pozarządowych opowiadających się za pozostaniem Wyspiarzy w Unii Europejskiej, ostrzegał, że rozbrat z nią będzie dla kraju katastrofą. Gove, jedna z twarzy obozu po przeciwnej stronie barykady, tak tego jednak nie postrzegał, a jego myśli zawarł między innymi w stwierdzeniu o którym wspomniałem wyżej.

W 2023 roku, z perspektywy siedmiu lat od referendum i dwóch lat poza Unią Euroejską, można pokusić się o  stwierdzenie, że Wielka Brytania znajduję się dziś w znacznie gorszej sytuacji gospodarczej i politycznej niż przed tamtym pamiętnym głosowaniem. Innymi słowy, ci którzy zalecali ostrożność i głosowanie za pozostaniem kraju w strukturach europejskich mieli rację. Gove, choć stylowo, to jednak się pomylił.

Kiedy w wolnej chwili wracam myślami do tego co Brytyjczyk powiedział o ekspertach, nasuwa mi się nieco inny kontekst niż ten, który jego autor miał na myśli. Ten kontekst to korporacyjne zmagania o podbój rynków i klientów.  Korporacje, czyli podmoty, których nadrzędnym celem jest osiągnięcie zysku, zwyczajowo oprawiąją ich najnowsze osiągnięcia w pięknę opakowanie i sprzedają konsumentowi jako niezbędny produkt lub usługę. Niedługo po zakupie ów konsument odkrywa, że za sprawą sprawnego marketingu, kolejny raz kupił coś, czego nie potrzebował. Jeżeli korporacja jest wyspecjalizowaną jednostką, która ma środki ku temu aby przekonać konsumenta do tego jak żyć i czego on potrzebuje, a co ostatecznie kończy się powtórnym rozczarowaniem z jego strony, ów kupujący, zwłaszcza jeżeli ma to miejsce kilka razy, dochodzi do wniosku, że coś jest nie tak, i że podpowiedzi, które otrzymuje nie służą jego interesom, ale celom sprzedającego. Innymi słowy, ma on dość eksperta, który "wie lepiej", a który w jego odczuciu kolejny raz się się pomylił.  
 
Zaskakująca, być może orygnalnie niezamierzona, uniwersalność pewnych stwierdzeń umożliwia ich zastosowania w wielu różnych kontekstach. Czasem umysł potrafi wychwicić adekwatność tych zbitków słów do sytuacji, które w niczym nie przypominają tej, w jakiej zostały usłyszane pierwszy raz. Z jednej strony można to być irytujące. Z drugiej, ponowne wyłonienie się stwierdzenia w innym kontekście zmusza do jego dodatkowej analizy i zastanowienia się nad możliwym ukrytym, fundamentalnym schematem, który może ono opisywać.


Etykiety: ekspert kontekst myśl korporacja klient podomiot zysk konsument stwierzdzenie sytuacja schemat referendum

Społeczność


Udostępnij

Zareaguj

0 0

Autor


Sylwester Wojnowski

Sylwester Wojnowski jest programistą aplikacji interenetowych i bacznym obserwatorem rzeczywistości aktualnie mieszkającym w Wakefield w Wielkiej Brytanii.


Wpisy

Podobna tematyka


Przeglądaj kategorię O problemach


Polecane


Zakładnik we własnym kraju, czyli refleksja o brytyjskiej odmianie kapitalizmu

O tym, że brytyjski kapitalizm służy tylko wąskiej grupie ludzi w Wielkiej Brytanii.

Bez nogi, czyli refleksja o pewnej niepełnosprawności

Bez własnego przypadku, trudno jest zrozumieć co przechodzą inni. NIepełnosprawność to jeden z takich przypadków.

Potężny sukces, czyli dobry sprzedawca musi mieć w sobie coś z psychologa

Transakcja ma większe szanse powodzenia, kiedy potencjalny kupujący zostanie wprowadzony w dobry nastrój za pomocą pozytywnych wieści.

Wytrwały i odporny pasożyt umysłu, czyli refleksja o uporczywej myśli

O tym, że niektóre myśli są inne niż wszystkie pozostałe i jako takie wymgają dodatkowego wysiłku aby można było ich z umysłu pozbyć.

Necorophobic, Google i mop od Viledy, czyli dożywotnia czarna lista korporacji

Miarka się przebrała, czyli korporacje, które zaśmiecają mi zawartość w internecie z pomocą Google znajdą się dożywotnio na mojej czarnej liście zakupowej.

Dyskusja


Poddyskusje: 1, Komentarze: 2, oczekujące na moderację: 0.
Ostatni komentarz: Sylwester Wojnowski w dniu 25-01-2024 o 18:57:32.

Dodaj komentarz

Poddyskusja #1
Tytuł: Celna myśl

Paweł Rutkowski

 Anonimowo

Bardzo podoba mi się sposób w jaki piszesz, na pewno zostanę na Twojej stronie dłużej. Dzięki za Twoją pracę
Dodano: 2024-01-25 10:14:06

Odpowiedź

Sylwester Wojnowski

 Administrator
 Autor tematu

Dziękuję za komentarz i trzymam kciuki, aby chwile spędzone na tej stronie okazały się dla Ciebie dobrze zainwestowanym czasem!
Dodano: 2024-01-25 18:57:32

Odpowiedź

Zgoda na Politykę plików cookies.
Szczegóły