Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Dość ekspertów, czyli refleksja o uniwersalności niektórych twierdzeń - Niecodziennik - Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Niecodziennik / Wpis

Tematyka: O problemach


Dość ekspertów, czyli refleksja o uniwersalności niektórych twierdzeń

Sylwester Wojnowski


Dodano: 2023-11-21 15:46:14

Pewne twierdzenia charakteryzują się zadziwiającą uniwersalnością, dzięki której potrafią powrócić w zupełnie odmiennym kontekście od tego, w którym zostały użyte pierwsze raz.

Czasem świadomie, a czasem przez zupełny przypadek, ktoś kto, choćby z racji zajmowanej pozycji na szczytach władzy i związanego z tym posłuchu w mediach, powie coś, co jak melodia, której po usłyszeniu nie można pozbyć się z głowy, przykleja się, a następnie przewija w różnych kontekstach przez wiele dni, tygodni, miesięcy lub nawet lat. Weźmy na przykład słowa, które podczas jednego z wywiadów w 2017 roku wypowiedział prawicowy dziennikarz, a od kilku lat polityk zasiadająca na różnych stanowiskach w brytyjskim rządzie, Michael Gove. W wolnym tłumaczeniu, jeden z główych ewangelistów Brexitu, słysząc wiele negatywnych prognoz o przyszłości Wielkiej Brytanii poza Unią Europejską, podirytowanym nimi, powiedział że ludzie w jego kraj mają dość ekspertów pochodzących z organizacji, które twierdzą, że wiedzą co jest najlepsze dla Wielkiej Brytanii, a mimo to ich progrnozny raz za razem okazują się błędne.

Referendum o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które odbyło się w 2016 roku było poprzedzone krańcowo spolaryzowaną debatą przedwyborczą. Obóz polityków, ekonomistów i organizacji pozarządowych opowiadających się za pozostaniem Wyspiarzy w Unii Europejskiej, ostrzegał, że rozbrat z nią będzie dla kraju katastrofą. Gove, jedna z twarzy obozu po przeciwnej stronie barykady, tak tego jednak nie postrzegał, a jego myśli zawarł między innymi w stwierdzeniu o którym wspomniałem wyżej.

W 2023 roku, z perspektywy siedmiu lat od referendum i dwóch lat poza Unią Euroejską, można pokusić się o  stwierdzenie, że Wielka Brytania znajduję się dziś w znacznie gorszej sytuacji gospodarczej i politycznej niż przed tamtym pamiętnym głosowaniem. Innymi słowy, ci którzy zalecali ostrożność i głosowanie za pozostaniem kraju w strukturach europejskich mieli rację. Gove, choć stylowo, to jednak się pomylił.

Kiedy w wolnej chwili wracam myślami do tego co Brytyjczyk powiedział o ekspertach, nasuwa mi się nieco inny kontekst niż ten, który jego autor miał na myśli. Ten kontekst to korporacyjne zmagania o podbój rynków i klientów.  Korporacje, czyli podmoty, których nadrzędnym celem jest osiągnięcie zysku, zwyczajowo oprawiąją ich najnowsze osiągnięcia w pięknę opakowanie i sprzedają konsumentowi jako niezbędny produkt lub usługę. Niedługo po zakupie ów konsument odkrywa, że za sprawą sprawnego marketingu, kolejny raz kupił coś, czego nie potrzebował. Jeżeli korporacja jest wyspecjalizowaną jednostką, która ma środki ku temu aby przekonać konsumenta do tego jak żyć i czego on potrzebuje, a co ostatecznie kończy się powtórnym rozczarowaniem z jego strony, ów kupujący, zwłaszcza jeżeli ma to miejsce kilka razy, dochodzi do wniosku, że coś jest nie tak, i że podpowiedzi, które otrzymuje nie służą jego interesom, ale celom sprzedającego. Innymi słowy, ma on dość eksperta, który "wie lepiej", a który w jego odczuciu kolejny raz się się pomylił.  
 
Zaskakująca, być może orygnalnie niezamierzona, uniwersalność pewnych stwierdzeń umożliwia ich zastosowania w wielu różnych kontekstach. Czasem umysł potrafi wychwicić adekwatność tych zbitków słów do sytuacji, które w niczym nie przypominają tej, w jakiej zostały usłyszane pierwszy raz. Z jednej strony można to być irytujące. Z drugiej, ponowne wyłonienie się stwierdzenia w innym kontekście zmusza do jego dodatkowej analizy i zastanowienia się nad możliwym ukrytym, fundamentalnym schematem, który może ono opisywać.Zareaguj

0 0

Udostępnij

Zabierz głos


Weź udział w dyskusji i zostań członkiem naszej społeczności.

  Dodaj komentarz

Przejdź do dysksji w tym temacie.

Polecane


Szkolenie dużych modeli językowych, czyli kradzież danych chronionych prawem autorskim na masową skalę i walka z nią

Kradzież i wykorzystanie danych do treningu dużych modeli językowych bez zgody autora to dziś powszechny problem, z którym niemal każdy, kto posiada stronę lub bloga w internecie, prędzej czy później będzie musiał się w jakimś stopniu zmierzyć.

Coś musi być w wodzie, czyli refleksja o krainie ścieków zwanej Wielką Brytanią

Wydaje się, że im bardziej pogarsza się chemiczny i biologiczny stan rzek w Wielkiej Brytanii tym mniej o tym temacie słychać, a szkoda, bo problem jest poważny i ma negatywne skutki dla niemal całej populacji Wysp Brytyjskich.

Bez psychicznego kaca, czyli refleksja o przechodniach, notatniku i bezcennych myślach

Najcenniejsze myśli odchodzą tak łatwo i szybko jak przyszły. Czasem zdarzają się one tylko raz w życiu. Niewielu z nas stać aby te myśli stracić, stąd każdy z nas powinien podjąć kroki aby zdarzało się to tak rzadko jak tylko możliwe.

Oczywista wniosek o inflacji na wyspach brytyjskich i nie tylko, czyli nie marnuj dobrego kryzysu

O tym, że podczas gdy wiele największych brytyjskich, i nie tylko, firm za sprawą inflacji ma możliwość uzyskanie rekorodowych zysków, szeregowy pracownik musi walczyć o nawet minimalną podwyżkę nie tylko z pracodawcą, ale także z głosami płynącymi z ośrodków mających największy wpływ na to co dzieje się w gospodarce.

Lokalna więzi i teorie spiskowe, czyli ludzie mają dość ekspertów raz kolejny

Teorie spiskowe w dzisiejszych mediach społęcznościowych to nic nowego. Stronniczy eksperci z pewnością nie pomagają w ich wyklaroaniu czy skutecznemu obaleniu.

Zgoda na Politykę plików cookies.
Szczegóły