Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Lekarstwo dla przytłoczonego codziennością umysłu, czyli refleksja o żartach - Niecodziennik - Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Niecodziennik / Wpis

O zdrowiu


Lekarstwo dla przytłoczonego codziennością umysłu, czyli refleksja o żartach

Sylwester Wojnowski


Dodano: 2023-12-26 04:08:44

Żarty to lepsza, zdrowsza alternatywa dla codziennych wiadomości ze świata, której każdy z nas powinien spróbować zanim uda się na portal informacyjny.
Putin zostaje obudzony przez jednego z jego generałów.
Generał mówi trzęsącym się głosem: "Vladimirze Vladimiroviczu, Ukraińcy chcą rozmawiać o kapitulacji."
Putin natychmiast odpowiada: "Pewnie! Połącz mnie z Zelenskiym."
Zakłopotany generał mówi: "Połączyć? Ale oni są za drzwiami ...".


Ostatecznie to ty, czasem świdomie, a często nie, wybierasz jak chcesz sie czuć w danym dniu. Po części przez to z kim się spotykasz, rozmawiasz, ale także na jakie czynności regularnie poświęcasz twój czas. Czytanie jest dla wielu z nas jedną z takich popularnych czynności, na które spędzamy czas, formą rozrywki intelektualnej, która, zwłaszcza jeżeli regularnie uprawian ma znaczący wpływ na codzienny nastrój i samopoczucie.

Ten tekst to moja refleksja o tym, jak rzeczy, które czytam wpływaja na to jaki mam dzień, humor i jak się w danym dniu czuję psychicznie. Do jego napisania skłonił mnie efekt, jaki ma na mnie regualarne czytania żartów w internecie jako przeciwwaga dla przeglądania wiadomości na portalach informacyjnych i w prasie.

Czytanie to jedno z moich ulubionych zajęć, na które od wielu lat poświęcam niemal każdą wolną chwilę. Niemniej, wraz, z upływającym czasem coraz więcej z tych chwil, świadomie lub nie, wypełniłem negatywnie naładowaną papką informacyjną, a coraz mniej tekstami zawierającymi przydatne, pozytywne lub choćby neutralne treści. Raz na jakiś czas, zazwyczaj po krótkiej chwili od przeczytania, zauważam, że tekst o polityce, wojnie, korupcji i innej podobnej tematyce ma negatywny wpływ na sposób mojego myślenia, mój nastrój, humor, postrzeganie świata, ludzi wokół mnie, a ostatecznie zmusza do kolejnej weryfikacji i modyfikacji tego jakie przekazy konsumuję.

Wiadomości, znaczna większość z nich, to doskonałe narzędzie do pobudzania w umyśle gniewu, strachu, zniechęcenia czy utrwalenia poczucia bezradności. Ogólnie, zawierają one treści o w przeważającym stopniu negatywnym ładunku emocjonalnym, którego, ze względu na jego toksyczność od czasu do czasu każdy z nas musi mieć serdecznie dość.

Kiedy zauważam u siebie ten efekt, przenoszę się na strony w internecie, które oferują żarty. Żarty są jak przeciwieństwo wiadoości. Tak jak wiadomości zazwyczaj czyta się je raz, ale ich treść pozostawia czytającego w krańcowo odmiennym stanie umysłu. Żarty są często oparte na nietuzinkowych rozwiązaniach i niestandardowym myśleniu, co pozwala umysłowi oderwać się od starych i utartych schematów, zmienieć tok myślenia i zacząć poruszać się zupełnie nowymi torami.     

Żarty nie tylko pozwalają rozwinąć bardziej pozytywny i wyluzowany stosunek do świat i ludzi, ale także pomgają zredukować chęć zaglądania na portale informacyjne. Co więcej, oferują one idealną formę eskapizmu i pozamedycznego polepszenie samopoczucia niemal w mgnieniu oka. Humor to suplement diety, po który nie trzeba udwać się do apteki ani płacić pieniędzmi.

Regularnie i masowo konsumowane wiadomości rozbudzą uczucie gniewu, strachu czy bezradności. Żarty powodują, że umysł się odpręży a ty uśmiechniesz. Co jest po środku?

Coś co ma neutralny wpływ na emocje i co skłania do długotrwałego skupionego i precyzyjnego myślenia. W moim przypdku tym czymś jest matematyka. Książki z matematyką, zwłaszcza te o różnorodnej zawartości tematów, zawierają teksty o neutralnym ładunku emocjonalnym ( czasem autor doda żart dla odprężenia ). Moją ulubioną pozycją na półce od lat pozostaje Discrete Mathematics with Applictions autorstwa Susanny Epp. Książka ta zawiera rozdziały na temat logiki, funkcji, zbiorów, relacje, grafów, wyrażeń regularnych i kilka innych. Oczywiście matematyka to tylko jeden z przedmiotów, które są emocjonalnie "suche". Istnieje wiele innych. Ogólnie, większość treści naukowych i technicznych ma podobnie właściwości.  

Teksty, które czytam w ogromnym stopniu wpływają na to co wiem, rozumiem, jak postrzegam świat wokół mnie, a ostatecznie także, jak się czuję. Żarty, to przykład zawartości, która stanowi świetną, zdrową alternatywę dla codziennej lawiny negatywnych informacji ze świata. Zawarte w nich zwroty akcji, niestandardowe rozwiązania i sposóby myślenie to coś czego mózg potrzebuje tak bardzo jak snu czy wysiłku fizycznego. Humor to lek, do zdobycia którego nie jest potrzebna wizyta u lekarza ani aplikacja przez pielęgniarkę. A co najlepsze, dzięki interenetowi, dziś dla każdego z nas jest on bardziej przystępny niż kiedykolwiek wcześniej w przeszłości.


Podobna tematyka


Przeglądaj: O zdrowiu


Polecane


Potężny sukces, czyli dobry sprzedawca musi mieć w sobie coś z psychologa

Transakcja ma większe szanse powodzenia, kiedy potencjalny kupujący zostanie wprowadzony w dobry nastrój za pomocą pozytywnych wieści.

W porównaniu z wczorajszym mną zamiast dzisiejszym tobą

Niezależnie od podejętego wyzwania, nieumiejętność mierzenia własnego postępu poprzez porównywanie siebie do innych zamiast do siebie samego z przeszłości to robienie sobie krzywdy.

Mniej znaczy więcej, czyli refleksja o odcięciu się od nadmiaru informacji

O tym, że nadmiar informacji, zwłaszcza negatywnie naładowanych wydarzeń potrafi zahamować postęp w realizacji celów i wzmóc poczucie bezradności wobec wydarzeń w naszym życiu.

Profil Zaufany i brak możliwości zmiany numeru telefonu w panelu użytkownika

O tym, co może się zdarzyć, kiedy przy zakładaniu Profilu Zaufanego podamy numer telefonu, do którego nie mamy już dostępu.

Im więcej zaangażowanych zmysłów tym bliżej informacji do doświadczenia

O tym, że zaangażowanie większej ilości zmysłów umożliwia mózgowi stworzenie bardziej kompletnego obrazu informacji.

Zgoda na Politykę plików cookies.
Szczegóły