Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Prawda o pogodzie na wyspach brytyjskich, której BBC ci nie powie - Niecodziennik - Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Niecodziennik / Wpis

O pogodzie


Prawda o pogodzie na wyspach brytyjskich, której BBC ci nie powie

Sylwester Wojnowski


Dodano: 2022-11-12 17:17:58

O tym, że nie ważne jak zaawansowany model matematyczny, czy na wyspach brytyjskich czy gdzie indziej na świecie, pogody po prostu nie da się przewidzieć.

Pogoda jest niemożliwa do przewidzenia. Głowny powód ku temu jest taki, że jest to chaotyczny system.
W systemach tego typu wciąż da się dostrzec pewien porządek i matematyczne prawidłowości. Niestety, żadne z tych drugich nie pomagają w przewidzeniu przyszłego stanu takiego systemu. Innymi słowy, pomijając zbiegi okoliczności, nie ma co liczyć na to, że w końcu nadejdzie czas, kiedy to co w prognozie pogody wieczorem zawsze zdarzy się następnego dnia za oknem. Chaotyczne systemy są nieprzewidywalne z definicji.

Ludzie stojący za matematycznymi modelami, na których opierają się serwisy pogodowe jak BBC Weather doskonale wiedzą, że to co one produkują to tylko najlepsze możlie przybliżenie przyszłych zmian w pogodzie. Czy wiedzą o tym również odbiorcy prognoz pogody, a nawet jak wiedzą czy pamiętają, że jest to tylko przypuszczenie, zwłaszcza po tym jak takiej prognozie kilka razy zdarzy się następnego dnia sprawdzić?

W ciągu poprzedniego tygodnia nazbierało mi się trochę prania do zrobienia. Zanim włączyłem pralkę, zerknąłęm na progrnoze pogody dla Wakefield na BBC Weather. Według ów prognozy było tylko 10 do 11 procent szans na deszcz w ciągu dnia przez cały dzień.
 
Po dwóch godzinach pranie były wywieszone na zewnątrz. Nie minęła godzina, gdy rozpętała się ulewa nad Wakefield. Zrezygnowany, zostawiłem mokre rzeczy na zewnątrz na noc.

Niepomny doświadczenia sprzed 24-ech godzin, zaraz po śniadaniu następnego dnia odwiedziłem kolejny raz stronę z prognozami pogody dla Wakefield na BBC. Tym razem szansa na deszcz była szacowana na około 10% przez cały dzień. Pełen nadziei i z nową werwą po odebraniu dobrej wiadomości, zdjąłem całe pranie ze sznurków, wrzyciłem je na powrót do pralki, dwa razy odwirowałem i ponownie wywiesiłem. Nie minęły 2 godziny i znów oberwanie chmury nad moim ogródkiem.

Bardzo podobne zdarzenie miało miejsce tydzień lub dwa wcześniej. Prognoza wyglądała dobrze. Szanse na deszcz były w granicach 10 procent, a po godzinie deszcz. Na drugi dzień to samo. Pranie skończyło bardziej mokre po wywieszniu na zewnątrz niż zaraz po wyjęciu z pralki.

Jak każdy, ja również mam swój próg wytrzymałości i skończoną ilość cierpliwości na takie zdarzenia. Jeden raz jest do przyjęcia. Dwa razy jest irytujące i praktycznie nie ma prawa się zdarzyć przy prawdopodobieństwach na poziomie 10 procent. Zdarzyło się, stąd BBC Weather jest dla mnie kaput! - pomyślałem w przypływie irytacji.

Od tamtego czasu staram się pamiętać, że serwis pogodowy BBC, jak i wszystkie inne jemu podobne, są kiepskie w przewidywaniu bezdeszczowych dni i nie warto na nich w tym celu polegać. Pogoda za oknem wciąż mi przypomina, że nie ważnie jak zawansowany matematyczny model, nie da się jej przewidzieć, a wetknięcie nosa w ekran telefonu komórkowego i bezkrytycznie przyjęcie tego, co sugeruje BBC w ich serwisie pogodowym to oszukiwanie samego siebie.

O ile progrnozy pogody na stronach internetowych BBC często zawodzą jeżeli chodzi o bezdeszczowe dni, o tyle są one dość dobre w przewidywaniu pogody deszczowej (serio ?). 60+ procent szans na deszcz niemal zawsze oznacza deszcz. Zbieg okoliczności? W większości przypadków tak. Pamiętajmy, pogody nie da się przewidzieć!    

Pogoda na wyspach brytyjskich potrafi być niezwykle zmienna. Przekonałem się o tym przez lata pobytu w Eastbourne. Jednakże, Eastbourne to miasto nad samym brzegiem morza, gdzie pogoda jest zwariowana z definicji. Wakefield to zupełnie inna para kaloszy. Przeprowadzając się z East Sussex do West Yorkshire spodziewałem się nieco więcej pogodowej stabilności, i rzeczywiście, jest jej w tym drugim mieście jakby więcej. Prognozy pogody na BBC dla bezdeszczowych dni zawodziły i zawodzą mnie regularnie dla obu miejscowości. Nie jest to do końca wina BBC, bo korporacja po prostu nie jest w stanie dostarczyć informacji pogodowej, na której można w stu procentach polegać. Gdyby tylko ktoś pomyślał o tym, aby podać o tym adnotację, być może w miejscu gdzie odbiorca będzie ją mógł natychmiast znaleźć i przypomnieć sobie, że jezeli coś się jutro zdarzy to jest to nic więcej jak kolejny najbardziej prawdopodobny zbieg okoliczności, lub po prostu prognoza.


Autor


Sylwester Wojnowski

Sylwester Wojnowski jest twórcą Refleksji o Rzeczywistości i głównym autorem większości zgromadzonej tu treści aktualnie zamieszkałym w Wakefield w Wielkiej Brytanii.


Wpisy


Zareaguj

0 0

Udostępnij

Podobna tematyka


Przeglądaj: O pogodzie


Zgoda na Politykę plików cookies.
Szczegóły