Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Psychiczny i fizyczny relaks jakiego nikt nie zareklamuje - Niecodziennik - Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Niecodziennik / Wpis

Tematyka: O problemach


Psychiczny i fizyczny relaks jakiego nikt nie zareklamuje

Sylwester Wojnowski


Dodano: 2024-07-06 16:06:50

Skuteczny relaks to mniej technologii i więcej manualnego zaangażowania w to co robimy, najlepiej na łonie natury.

Korzystając z pięknej letniej pogody, jak wiele razy wcześniej kiedy warunki atmosferyczne sprzyjały, wybrałem się wczoraj do pobliskiego parku, a dokładniej jego obrzeży, na swego rodzaju polowanie. Celem mojej pieszej wycieczki były motyle. Polowanie, jak wszystkie poprzednie, było bezkrwawe. Bronią nie była siatka, ale telefon z wbudowaną kamerą. Motyle które napotkałem po kilku wietrzniejszych i deszczowych dniach, ku mojej radości, okazały się być okazami innych gatunaków niż te, które widywałem wcześniej, zwłaszcza pod koniec kwietnia czy w maju. Ta różnorodność zawsze mnie cieszy, zwłaszcza pamiętając, że angielskie parki biologicznie nie są dziś tym czym były dekadę czy dwie wcześniej. Liczba gatunków owadów, które można w nich aktualnie spotkać spada, zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza wód, rośnie, ogólna degradacja postępuje.

Mimo wszystko, wczorajsza kilkugodzinna wyprawa okazała się udana, a przy tym niezwykle relaksująca. Tak naprawdę nie chodziło w niej o znalezienie i sfotografowanie tylu motyli ile tylko mogłem, ale właśnie o relaks. Poszukiwanie motyli w zaroślach i nad wodą to jedna z moich ulubionych form spędzania czasu przy okazji wizyt w miejscach jaki parki, lasy i łąki. Jest to także jedno z najbardziej odprężających zajęć jakie znam. Szkoda, zwłaszcza w kontekście jego pozytywnego wpływu na zdrowie psychiczne, że możliwe jest on tylko kilka miesięcy w roku. A zdjęcia? Cóż, mogły być lepsze, niestety telfeon z wbudowaną sztuczną inteligencją zepsuł wygląd tego co natura tak umiejętnie stworzyła ... ;).

Jesienią i zimą głowa również jednak musi odpocząć. Co wówczas? Kiedy pogoda sprzyja, jak latem, można iść na spacer, lub próbować odpręży się w domu. Mój ulubiony sposób na to drugie to chwila z książką, ołówkiem, kredkami i ... temperówką. W chwili wolnego czasu, zamiast odpalić telefon i przeglądać wiadomości, jak robiłem to przez wiele lat wcześniej, czytam kilka zdań z książki, a następnie próbuję naszkicować i pokolorować to, o czym jest tekst. Robię to bez żadnej presji co do jakośći, bo ów jakość nie jest żadną koniecznością, wręcz przeciwnie. Najelpszą i najbardziej relaksującą częścią tego szkicowania przychodzi wtedy, kiedy ołówek lub kredka robią się tępe lub zupełnie przestają nadawać się do użytku. W ruch idzie wówczas temperówka. Ostrzenie ołówków, a zwłaszcza kredek świecowych to jedno z najprostszych a jednocześnie najbardziej odprężających zajęć jakie znam. Nie wierzysz? Spóbuj!

Technik na to jak się zrelaksować jest mnóstwo, jedne lepsze inne gorsze. Jeden wniosek, który zazwyczaj nasuwa mi się przy rozmyślaniu o nowych kandydatach i ich ocenie jest taki, że im są to prostsze, bardziej manualne i bez nacisku na jakość i ilość czynności tym lepiej. Skuteczny relaks to dziś niemal dokładne przeciwieństwo tego co zwłaszcza amerykańskie korporacje próbują nam przedsprzedać w telwizyjnych reklamach i internecie. Z pewnością nie są to gry komputerowe, nowe zakupy, kolejne sybskrypcje do serwisów internetowych jak Netflix czy Disney+.

Skuteczny relaks to relaks, który pozawla oderwać się i wyrwać z tak wielu systemów w jakie każdego dnia jesteśmy zaplątani, jak tylko możliwe. Warto o tym pamiętać kiedy następnym razem przyjdzie nam wybrać co zrobić z godziną czy dwoma wolnego czasu ...Zareaguj

0 0

Udostępnij

Zabierz głos


Weź udział w dyskusji i zostań członkiem naszej społeczności.

  Dodaj komentarz

Przejdź do dysksji w tym temacie.

Polecane


Nie zastąpione pokolenia, czyli refleksja o przyczynach i skutkach spadającej dzietności

Spadająca liczba dzieci to odpowiedź młodych ludzi między innymi na to jak są oni traktowani w systemie gospodarczy zwanym kapitalizmem.

Bujając w obłokach, czyli refleksja o warunkach do narodzin kluczowej idei

Fascynujące idee i niezwykłe rozwiązania rodzą się w momentach i okoliczonościach, w których mózg może zająć się samym sobą i informacjami, które wcześniej nagromadził.

Wielowymiarowość informacji, czyli refleksje o lukach w przekazie i kosztach ich wypełniania

W artykule zgłębiono koncept typów tłumaczeń i wielowymiarowości przetwarzania informacji. Zaczyna się on od analogii porównującej sztuczną inteligencję, w szczególności chatGPT, do dziecka zamkniętego w pokoju z ograniczonym dostępem do świata zewnętrznego. W artykule omówiono sposób przetwarzania informacji, podkreślając różnice pomiędzy jednowymiarowym tekstem, dwuwymiarowymi obrazami oraz złożoność uchwycenia zmian w czasie. Artykuł zagłębia się w ograniczenia każdego wymiaru w przekazywaniu pełnych informacji i wyzwania związane z niwelowaniem luk w zrozumieniu. Poprzez refleksje na temat komunikacji i przetwarzania informacji artykuł oferuje wgląd w nawigację i interpretację różnorodnych form informacji w cyfrowej epoce.

Szkolenie dużych modeli językowych, czyli kradzież danych chronionych prawem autorskim na masową skalę i walka z nią

Kradzież i wykorzystanie danych do treningu dużych modeli językowych bez zgody autora to dziś powszechny problem, z którym niemal każdy, kto posiada stronę lub bloga w internecie, prędzej czy później będzie musiał się w jakimś stopniu zmierzyć.

Polska telewizja jest robiona dla schorowanych seniorów

Refleksja o tym, że w polskiej telewizji ilość reklam stała się nie do zniesienia.

Zgoda na Politykę plików cookies.
Szczegóły