Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Refleksja o zakupie produktu w kontekście jego przewidywanej częstotliwości użytkowania - Niecodziennik - Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Niecodziennik / Wpis

O problemach


Refleksja o zakupie produktu w kontekście jego przewidywanej częstotliwości użytkowania


Dodano: 2023-02-04 05:57:14

O tym, że wiedza o częstotliwości użytkowania pomaga zadecydować czy warto kupić drogi produkt.

Jakiś czas temu, po blisko pięciu latach od zakupu, popsuł mi się dość drogi, bezprzewodowy odkurzacz marki Bosch. Gwarancja na urządzenie skończyła się kilka lat wcześniej, a wymiana popsutej części na nową nie miałaby sensu z dwóch powodów. Po pierwsze koszt zakupu i dostawy komponentu wyniósłby około 35 procent aktualnej ceny nowego odkurzacza tego samego modelu. Po drugie, nowa część popsułaby się za jakiś czas w dokładnie tym samym miejscu jak ta stara, czyli na plastikowym złączu, które wydaje się być najsłabszym ogniwem podzespołu.

Od czasu zakupu aż po dzień awarii odkurzacz był użytkowany przez kilkanaście minut w tygodniu. Większość czasu urządzenie spędziło w szafie oczekując na kolejne sobotnie sprzątanie. Po awarii zostało ono sprzedałem jako uszkodzone za niewielki ułamek pierwotnej ceny zakupu.

Opisane zdarzenie skłoniło mnie do refleksji nad tym, kiedy warto zakupić droższy produkt od uznanego producent, a kiedy lepszym rozwiązaniem jest coś być może nie do końca idealnego, ale za to tańszego.

Drogie produkty mają swoje niewątpliwe zalety. Są one zazwyczaj wykonane z lepszych materiałów i posiadają bardziej dopracowaną konstrukcję, co przy najmniej w teorii oznacza że powinny one służyć nam dłużej.

Co więcej, droższe produkt zazwyczaj charakteryzuje się wyższą wydajnością, efektywnością w działaniu, niżyszym zużyciem energii, zwiększoną wygoda obsługi, wysokim bezpieczeństwem użytkowania, dobrą estetyką i długą gwarancją.  

Za wyborem tańszego produktu stoją takie czynniki jak, nispodzianka, niespodzianka, niższa cena,
braku środków na lepszej jakości produkt, brak wiedzy na temat jak odróżnić jakościowo lepsze od gorszych produktów, skuteczna reklama, lojalność wobec marki i wreszcie coś co zwróciło moje szczególne zaintersowanie - częstotliwość użytkowania.

Tak! Częstotliwość użytkowania jest znakomitym kryterium, które pomaga zdecydować czy wybrać tańszy czy droższy produkt w danej sytuacji.

Rzeczony wyżej kosztowny odkurzacz marki Bosch był w moim przypadku jak Ferrari w garażu niedzielnego kierowcy, coś co pomimo znacznego kosztu zakupu, świetnego wykonania i wysokiej ogólnej jakości okazało się być produktem, którgo używałem bardzo rzadko.

Zaraz po tym jak sprzedałem ów odkurzacz, za uzyskane pieniądze kupiłem inny, zwyczajny, przewodowy odkurzacz marki Vax. Nowe urządzenie kosztowało mniej niż zastępcza część do uszkodzonego narzędzia Boscha i służy mi świetnie po dziś dzień.

Mój wniosek z opisanej powyżej sytuacji jest taki, że produkty których używam często, każdego dnia, lub kilka razy w tygodniu, powinny być bardzo dobrej jakości, nawet jeżeli oznacza to znacząco wyższą cenę przy ich zakupie. Z kolei, rzecz, która większość czasu spędza w garażu lub szafie i nie jest krytyczne dla mojego normalnego funkcjonowania może być tańsze i niższej jakości.

Dzisiejsze tempo postępu technologicznego sprawia, że nawet tańsze produkty mniej znanych marek często nie odbiegają drastycznie jakością od tych, które oferują liderzy rynku, dzięki czemu możemy mieć uzasadnioną nadzieję, że zwłaszcza kiedy użytkowane rzadziej, wciąż posłużą nam one całe lata.

Częstotliwość użytkowania to tylko jedno z kryteriów, które warto rozważyć przy wyborze produktu. Niemniej, według mniej jest on ono jednym z najbardziej efektywnych.


Etykiety: produkt kryterium częstotliwość odkurzacz narzędzie urządzenie

Społeczność


Udostępnij

Zareaguj

0 0

Autor


Sylwester Wojnowski jest programistą aplikacji interenetowych i bacznym obserwatorem rzeczywistości aktualnie mieszkającym w Wakefield w Wielkiej Brytanii.


Wpisy

Podobna tematyka


Przeglądaj kategorię O problemach


Polecane


Jak z salonu, czyli refleksja o nadmiarze zbędnych technologicznych usprawnień

Wiele dzisiejszych produktów charakteryzuje się nadmiarem usprawnień i funkcji, czasem do tego stopnia, że najlepiejbyłoby je pozostawić w miejscu sprzedaży na dobre.

Lepsze wrogiem dobrego, czyli niewygodny kompromis pomiędzy spełnioną potrzebą i akceptowalnym poziomem nadużycia

Korporacje oferują na ich produkty szybko, tanio i wygodnie. Dlaczego taki układ często nie jest w naszym najlepszym interesie?

Przyszłość i przeszłość, czyli refleksja o radzeniu sobie z trudną teraźniejszością

Nasza przyszłość i przeszłość magą pomóc z radzeniem sobie z nieprzyjemną teraźniejszością.

Nie dla monopolu, czyli refleksja o wspieraniu konkurencyjności i drobnych przedsiębiorców

Każdy, nawet najmniejszy zakup ma szansę przyczynić się do przywrócenia równowagi na rynku i utrudnienia jego monopolizacji.

Dyskusja


Bądź pierwszy!

Nikt jeszcze nie zabrał głosu na powyższy temat. Bądź pierwszy!

Rozpocznij dyskusję anonimowo lub jako zalogowany użytkownik i otrzymaj powiadomienia o odpowiedziach na Twoje komentarze.

Dodaj komentarz

Zgoda na Politykę plików cookies.
Szczegóły