Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Sylwester Wojnowski - Refleksje o Reczywistości

Blog / Wpisy

O wojnie


Rosja piecze dwie pieczenie na ukraińskim ogniu?

Sylwester Wojnowski


Dodano: 2022-09-19 21:18:30 Jak Rosja próbuje uzupełnić niedobory w armii powstałe w wyniku pokaźnych strat w wojnie na Ukrainie i jednocześnie pozbyć się nadmiaru więźniów.

Niemal od samego początku konfliktu na Ukrainie mowi się, że znaczący udział w nim ma Grupa Wagnera.

Grupa Wagnera to firma, którą podejrzewa się, że jest prywatnym, zbrojnym ramieniem Kremla. Innymi słowy, narzędziem, z którego Kreml korzysta w sytuacjach gdzie użycie tradycyjnych wojsk byłoby politycznie ryzykowne lub nawet niemożliwe.  

Wobec znacznych strat zarówno pośród regularnych jednostek rosyjskej armi, zwłaszcza piechoty, jak i najemników Grupy Wagnera, w ostatnich miesiącach pojawiły się pogłoski, że ta druga instytucja  
 próbuje uzupełnić swoje szeregi więźniami z rosyjskich zakładów karnych.
 
W ofercie dla każdego, kto ma od 22 do 50 lat i zechce walczyć dla Grupy Wagnera na Ukrainie jest nie tylko pokaźnie wynagrodzenie pienieżne (mowi się o ponad $2500 / miesiąc), ale także, a może przed wszystkim, zwolnionie z więzienia po odsłużeniu 6 miesięcy w jednostkach uderzeniowych na ukraińskim froncie.  

Ocenia się, że Grupa Wagnera próbuje uzupełnić szeregi o od 20 do 50 tys. najemników. Biorąc pod uwagę, że na dzień dzisiejszy w rosyjskich więzieniach jest osadzonych ponad 500 tys. osób (około 0.4% ogólu populacji kraju), spośród około 90% to pełnoletni mężczyźni, wielu z długimi wyrokami lub dożywociem, misja ta może zakończyć się pomyślnie.

Jeżeli tak się stanie, Rosja może nie tylko uzupełnić niedobory w regularnej armii, ale także na dobre pozbyć się znacznej liczby więźniow, zwłaszcza tych najbardziej zdeprawowanych i niebezpiecznych.

Według doniesień z ukraińskiego frontu, tylko około 10% więżniów, którzy zgodzili się walczyć dla Grupy Wagnera pomiędzy lipcem a sierpniem tego roku, przeżyło dłużej niż 2 miesiące służby.

Przy takich statystykach trudno jest nie odnieść wrażenia, że dla Rosji wojna na Ukrainie, to nie tylko okazja do pozyskania nowych terytoriów, ale także świetna możliwość do przewietrzenia zakładów karnych, o których nie od dziś wiadomo, że od dziesięcioleci są drastycznie przeludnione.


Tagi: wojna najemnicy rosja ukraina wiezień

Społeczność


Udostępnij

Zareaguj

0 0

Autor


Sylwester Wojnowski

Sylwester Wojnowski jest programistą aplikacji interenetowych i bacznym obserwatorem rzeczywistości aktualnie mieszkającym w Wakefield w Wielkiej Brytanii.


Wpisy

Podobna tematyka


Przeglądaj kategorię O wojnie


Polecane


Zemsta za przyzwoleniem, czyli refleksja o izraelskich zbrodniach w Strefie Gazy
Opinia na temat działań militarnych Izraela w Strefie Gazy, użytych środków oraz skutków dla lokalnej palestyńskiej ludności regionu i reszty świata.
Klasyczne złap i wypuść na które Brytyjczyk regularnie się nabiera
O tym jak złap i wypuść trzyma brytyjską politykę i społeczeństwo w żelaznym uścisku.
Im więcej zaangażowanych zmysłów tym bliżej informacji do doświadczenia
O tym, że zaangażowanie większej ilości zmysłów umożliwia mózgowi stworzenie bardziej kompletnego obrazu informacji.
Kibic we własnej wojnie, czyli pociągając za sznurki ze szczytów nuklearnego arsenału
Ówczesne wojny to konflikty, w których lider nigdy nie był bardziej bezpieczny, a ofiar pośród jego wojsk na polu walki nigdy nie było więcej.
Potężny sukces, czyli dobry sprzedawca musi mieć w sobie coś z psychologa
Transakcja ma większe szanse powodzenia, kiedy potencjalny kupujący zostanie wprowadzony w dobry nastrój za pomocą pozytywnych wieści.

Dyskusja


Bądź pierwszy!

Nikt jeszcze nie zabrał głosu na powyższy temat. Bądź pierwszy!

Rozpocznij dyskusję anonimowo lub jako zalogowany użytkownik i otrzymaj powiadomienia o odpowiedziach na Twoje komentarze.

Dodaj komentarz

Zgoda na Politykę plików cookies.
Szczegóły