Sylwester Wojnowski - Refleksje o Rzeczywistości

Sylwester Wojnowski - Refleksje o Reczywistości

Blog / Wpisy

O zdrowiu


Rosnący poziom wykształcenia pośród kobiet i jego skutki na ogół społeczeństwa

Sylwester Wojnowski


Dodano: 2023-07-20 16:42:20 Relacja między zmieniającym się profilem wykształcenia, zwłaszcza pośród kobiet a dostępnością kluczowych usług dla ludności w Wielkiej Brytanii i krajach europejskich.

Trudna sytuacja, zwłaszcza w zakresie niedofinansowania usług, i niedoboru personelu w brytyjskiej publicznej służbie zdrowie jest zjawiskiem powszechnie znanym od lat. Okres wysokiej inflacji poprzedzonej pandemią dodatkowo zaostrzył ten kryzys i postawił wiele wcześniej dostępnych usług pod znakiem zapytania. Liczba osób oczekujących na formę leczenia w publicznej służbie zdrowia wzrosła do ponad siedmiu milionów osób w 2023 roku. Wielu chorych, zwłaszcza tych, którzy potrzebują specjalistycznej opieki natychmiast, jak osoby z rakiem, predzej umrze niż doczeka się leczenia. Inni, na przykład ci z niespodziewanym bólem zęba, zostaną skierowani do prywatnej przychodni, gdzie otrzymają receptę na antybiotyk i zapewnienie o sporządzonym skierowaniu na zabieg ekstrakcji. Przy odrobinie szczęścia potwierdzenie wizyty na za pół roku pojawi się w skrzynce pocztowej po kilku miesiącach, lub wcale.    
 
Jedną z przyczyn spadającej dostępności usług w publicznej służbie zdrowia są braki doświadczonego personelu. O ile konsultanci w brytyjskich szpitalach zarabiają bardzo dobrze, o tyle znaczna część personelu pomocniczego ledwie wiąże koniec z końcem. Prawicowy rząd chce prywatnej opieki zdrowotnej. Torysi nie mają żadnego interesu w utrzymowaniu publicznej służby zdrowia, stąd od wielu lat jest ona niedofinasowywana i kawałek po kawałku mniej lub bardziej jawnie prywatyzowana.  

W miedzyczasie, bez większego echa postępuje inna społeczna transformacja, która na dłuższą metę grozi niemal kompletnym upadkiem wielu usług dla ludności w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach w Europie jak i poza nią. Wiąże się ona ze wzrostem liczby znakomicie wykształconych kobiet w społeczeństwie. O ile osiągnięcie wysokiego stopnia edukacji to coś jak najbardiej pozytywnego dla każdej kobiety, o tyle sukces ten wydaje się mieć również swoje nieporządane skutki dla szerszego ogółu społeczeństwa.

Wiele stanowisk, które w przeszłości tradycyjnie były zajmowane przez mężczyzn, dziś są okupowane przez kobiety. Nie ma w tym nic złęgo, aczkolwiek warto w tym miejscu podkreślić, że mężczyźni pracują zawodowo znacznie wicej godzin niż kobiety. Więcej kobiet na kluczowych stanowiskach, jak lekarze czy inspektorzy w policji, oznacza w tym kontekście mniejszy dostęp do usług, które służby te oferują. Kobiety XX!-go wieku spędzają dziś więcej czasu na edukację, odkładają macierzyństwo na później i bardzo często mają mniej dzieci niż ich matki.

Samo macierzyństwo wiąże się z dłuższą lub krótszą przerwą w pracy. Można również założyć, że zmiany zachodzące po rozpoczęciu okresu menopauzy również nie przyczyniają się w pozytywny sposób do liczby godziny spędzonych w pracy przez typową kobietę. Wreszcie, kobiety konczą pracę zawodową i przechodzą na emeryturę kilka lat wcześniej niż mężczyźni.  

Wzrost liczby wykształconych kobiet, oraz ich obecność na kluczowych stanowiskach w sektorze zarówno publicznym jak i prywatnym ma swoje niewątpliwe zalety. Edukacja otworzyła wielu z nich drzwi do niezależności i pozowoliła na osiągnięcie stylu życia o jakim ich matki czy babki mogły tylko pomarzyć. W szerszym społecznym kontekście jednakżę, zmiana ta ma róœnież swoje poważne konsekwencje, począwszy od mniejszej liczby dzieci i w rezultacie kulejącym przyroście naturalnym, skończywszy na kurczącej sie dostępności kluczowych usług dla społeczeństwa spowodowanych ograniczoną ogólną liczbą godziny przepracowanych w roku.

W międzyczasie poziom populacja wciąż rośnie w Wielka Brytania. O ile wiele osób, które przybywają na wyspy brytyjskie jest w wieku produkcyjnym i cieszy się dobrym zdrowiem, są pośród nich też dzieci, które wymagają opieki i specjalistycznych usług. Na wzrost zapotrzebowania na usługi zdrowotne ma również wpływy fakt, że brytyjskie społeczeństwo jako całość starzeje się, w wyniku czego stopniowo rośnie presję na jednostki służby zdrowia oraz niedofinansowany i walczący z brakami personelu sektor prywatnej opieki dla seniorów.

W tej sytuacji rząd brytyjski próbuje używać półśrodków jak sprowadzanie personelu z krajów afrykańskich czy Filipin i płacenie za pracę tak mało jak tylko możliwe. Pomimo pewnych chęci, niedobory personelu w NHS wciąż rosną. W 2023 serwis potrzebował ponad 40 tysięcy samych pielęgniarek, w czasie kiedy w większości krajów gdzie personel ten mógłby być dostępny, jego poziom jak i samej populacji także spada.


Tagi: kobieta zdrowie wykształcenie usługa niedobór brak menopauza kariera społeczeństwo edukacja

Społeczność


Udostępnij

Zareaguj

0 0

Autor


Sylwester Wojnowski

Sylwester Wojnowski jest programistą aplikacji interenetowych i bacznym obserwatorem rzeczywistości aktualnie mieszkającym w Wakefield w Wielkiej Brytanii.


Wpisy

Podobna tematyka


Przeglądaj kategorię O zdrowiu


Polecane


Zakładnik we własnym kraju, czyli refleksja o brytyjskiej odmianie kapitalizmu
O tym, że brytyjski kapitalizm służy tylko wąskiej grupie ludzi w Wielkiej Brytanii.
Nie zastąpione pokolenia, czyli refleksja o przyczynach i skutkach spadającej dzietności
Spadająca liczba dzieci to odpowiedź młodych ludzi między innymi na to jak są oni traktowani w systemie gospodarczy zwanym kapitalizmem.
Gotowe za trzy knopflery, czyli refleksja o śmierci zegarka
O tym, że w dwudziestym pierwszym wieku zegarek to przedmiot w znacznej mierze zbędny.
W niestabilnym środowisku politycznym i ekonomicznym system dostaw na ostatnią chwile cierpi w Wielkiej Brytanii
O tym, że model dostaw komponentów do produkcji, na którym przez dziesięciolecia opierało się wiele brytyjskich firm, na tle ostatnich wydarzeń geopolitycznych i geoekonomicznych, jest bardziej zagrożeniem niż przewagą nad konkurencją.
Bez kasy, czyli refleksja o Biurze Obsługi Interesanta w Siedlcach
Refleksja o pracy urzędników i płatnościach za dokumenty w Biurze Obsługi Interesanta w Siedlcach.

Dyskusja


Bądź pierwszy!

Nikt jeszcze nie zabrał głosu na powyższy temat. Bądź pierwszy!

Rozpocznij dyskusję anonimowo lub jako zalogowany użytkownik i otrzymaj powiadomienia o odpowiedziach na Twoje komentarze.

Dodaj komentarz

Zgoda na Politykę plików cookies.
Szczegóły